Local scoreboard, broadcast links

Scoreboards are sponsored by COUNTRY Financial Representative Eric Lapan

SATURDAY:

College Baseball–
Missouri Valley Conference Tournament Championship at Duffy Bass Field–Indiana State 9, Dallas Baptist 5; Indiana State 16, Dallas Baptist 3

College Softball–
NCAA Division III National Tournament, Tyler, Texas–Eastern Connecticut State 1, Illinois Wesleyan 0 (IWU eliminated)

High School Baseball–
Class 1A Sectional Championship at Horenberger Field, Illinois Wesleyan University–Ottawa Marquette 1, LeRoy 0
Class 2A Sectional Championship at Horenberger Field–Tuscola 1, St. Joseph-Ogden 0
Class 3A Regional Championship at Bloomington–U-High 15, Bloomington 5
Class 3A Regional Championship at Morton–Lincoln 6, Morton 4
Class 4A Regional Championship at Normal West–Normal West 8, Pekin 5
Class 4A Regional Championship at Moline–Moline 5, Normal Community 3

High School Softball–
Class 2A Sectional Championship at Olympia–Olympia 6, Tolono Unity 0
Class 4A Regional Championship at Pekin–Moline 11, Normal West 2

Boys High School Track and Field–State Finals at O’Brien Field, Charleston–
Class 1A Medalists–
Pole Vault–Ryan Steiner (Tri-Valley) 8th
4×800 Relay–Deer Creek-Mackinaw 8th (John Carnicle, Jacob Henderson, John Blumeyer, Colby Johnson); Tremont 7th (Dalton Petro, Titus Thompson, Leland Sumer, Clayton Brown)
110 High Hurdles–Mason Barr (Ridgeview-Lexington) 1st, Kollin Schlipf (El Paso-Gridley) 8th
300 Intermediate Hurdles–Mason Barr (Ridgeview-Lexington) 1st
100 Dash–Aidan Laughery (Gibson City-Melvin-Sibley) 7th
4×200 Relay–Gibson City-Melvin-Sibley 3rd (Caleb Bleich, Tyler Ricks, Ryland Holt, Aidan Laughery)
400 Dash–Devon Butler (Heyworth) 7th
200 Dash–Aidan Laughery (Gibson City-Mevin-Sibley) 4th
4×400 Relay–Tremont 4th (Dalton Petro, Colton Polhemus, Titus Thompson, Timothy Rice); Gibson City-Melvin-Sibley 7th (Caleb Bleich, Tyler Ricks, Ryland Holt, Aidan Laughery)

Class 2A Medalists–
Pole Vault–Chandler Ifft (Prairie Central) 1st
High Jump–Trevor Heffren (Eureka) 1st
Discus–Steven Lewis (Pontiac) 8th
4×800 Relay–Olympia 4th (Parker Kistner, Owen Dare, Dylan Bennet, Logan Wheeler); Eureka 8th (Eli Steinbeck, Jack Cook, Brayden Beck, Connor Standish)
400 Dash–Aden Sears (Eureka) 7th
4×400 Relay–Eureka 2nd (Job Knapp, Aden Sears, Connor Standish, Micah Senior)

Class 3A Medalists–
Pole Vault–Liam McGill (Bloomington) 3rd, Reed Wilson (Normal Community) 5th
3200 Run–Charlie Wetzel (Normal West) 6th
4×400 Relay–Bloomington 5th (DaQwan Davis, Merdy Ilonga, Drew Crooks, C.J. Hyde)

Boys High School Tennis State Finals–
Class 1A–
Team Totals–U-High 1st
Singles Championship–Natan Spean (Chicago Northside) def. Dorath Chamarthi (U-High), 6-1, 6-1
Doubles Championship–Thomas Moh & Tyler Bowers (U-High) def. Owen Setran & Darren Greeno (Wheaton Academy), 6-3, 7-6 (5)
Doubles 5th Place–Carter Burk & Brevin Knight (U-High) def. Jack Disharoon & Aanan Kashyap (Dunlap), 4-6, 7-5, 6-1

MONDAY:

LIVE ON WJBC.com (CLICK HERE TO LISTEN)–
High School Softball–Class 2A Supersectional at Athens, Olympia vs. Piasa Southwestern, 12:50 p.m.

High School Softball–
Class 2A Supersectional at Athens–Olympia 4, Piasa Southwestern 1 (Spartans play Pinckneyville Fri. 2:30 p.m. at East Peoria in 2A semifinal)

College Baseball–
Illinois State plays Indiana in its first round NCAA regional game at Louisville Fri. 1 p.m.

Sports Director Greg Halbleib can be reached at greg@wjbc.com. 

 

Blogs

WJBC Voices: Irish chutzpah

By David Stanczak Many years ago, a friend of mine explained by way of example, the meaning of the term “chutzpah.”  He said it’s like a kid who killed his parents asking the court for clemency on the ground that he’s an orphan.  While the term is Jewish, and incredibly colorful, it’s an equal opportunity…

WJBC Voices: New name, new mascot

Several years ago, after the Politically Correct Athletic Association extorted the University of Illinois not to use any Native American symbols for its teams, I declared the name Fighting Illini meaningless…